© 2019 Wellington Theatre Awards

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

THE 2019 WELLINGTON THEATRE AWARD NOMINEES ARE... (in alphabetical order)

Most Promising Newcomer (Two awards)

The Willem Wassenaar Most Promising Newcomer Award winner:

Sam Tippet, Stage Manager Hamlet and Ransom

The George Webby Most Promising Newcomer Award winner:

TAHI: New Zealand Festival of Solo Performance

Carrie Green, Director He Kura Kōrero

Charlie Potter, Actor Melancholy Play

Dryw McArthur, Actor Burn Her and The Aliens

Tess Sullivan, Actor The Turkish Dogs are Racist

Unity Brown, Actor Fishin' Chip

Lighting Designer of the Year

Winner: Jennifer Lal Pakaru and Orchids

Jane Hakaraia Cellfish

Marcus McShane The Children, Waiting for Godot and Tröll

Molloy The Dunstan Creek Haunting

Tony Black The Pink Hammer

Sound Designer of the Year

Winner: Jason Wright The Clearing

Oliver Devlin The Children

Thomas Lambert Ransom, Story Studio Live 2019 and Pakaru

Thomas Press Cellfish

Set Designer of the Year

Winner: Sean Coyle Pakaru

Debbie Fish Burn Her

Jane Hakaraia Cellfish

John Hodgkins The Children

Lucas Neal Hamlet

Rose Kirkup Fishin' Chip and Ransom

 

The Paul Jenden Costume Designer of the Year

Winner: Rose Philpott and Tori Manley-Tapu Orchids

Charlotte Kelleher Te Kuia me te Pūngāwerewere

Seraphina Tausilia-Brown Captain Cook Thinks Again

Sheila Horton Alice in Wonderland

The Constance Scott Kirkcaldie Award for Outstanding Composer of Music

Winner: Eden Mulholland Orchids

Rutene Spooner He Kura Kōrero

Simon McArthur and Dave Lisik Melancholy Play

Tane Upjohn-Beatson Tröll

 

The Peter Harcourt New Playwright of the Year

Winner: Abby Howells HarleQueen

Barnaby Olson and Company The Turkish Dogs are Racist

Kieran Craft Four Nights in the Green Barrow Pub

Maia Diamond Fishin' Chip

Tavita Nielsen-Mamea Au Ko Tuvalu

Outstanding New NZ Play

Winner: Mitch Tawhi Thomas Pakaru

Eleanor Bishop and Karin McCracken, produced by Zanetti Productions Yes Yes Yes

Michele Amas The Pink Hammer

Rob Mokaraka, Miriama McDowell and Jason Te Kare Cellfish

Ralph McCubbin Howell Tröll

The Absolutely Positively Most Original Production

Winner: Captain Cook Thinks Again Barbarian Productions

Glittery Clittery Tessa Waters, Rowena Hutson and Victoria Falcone

Only Bones v1.0 - Thom Monckton Kallo Collective

 

The Grant Tilly Actor of the Year

Winner: Jason Te Kare Cellfish

The Dorothy McKegg Actor of the Year

Winner: Carrie Green Cellfish

The Campion Accolade for Outstanding Performance

Winner: Madeline McNamara The Attitudes-Refusing Performance

The Michele Amas Accolade for Outstanding Performance

Winner: Karin McCracken Yes Yes Yes

Catherine Downes The Children

Carmel McGlone The Children

Hilary Norris Four Nights in the Green Barrow Pub

Jack Sergent-Shadbolt The Aliens

Lara Macgregor Burn Her

Mitch Tawhi Thomas Hamlet

Stevie Hancox-Monk Hamlet

Tom Clarke Perry and Captain Cook Thinks Again

 

Excellence Award for Performance Ensemble

Winner: Pakaru Hāpai Productions

He Kura Kōrero Rutene Spooner and Holly Chappell-Eason

Orchids Sarah Foster-Sproull

The Turkish Dogs are Racist Barnaby Olson and Company

 

Excellence Award for Theatre for Young Audiences

Winner: Story Studio Live 2019 Capital E National Theatre for Children

Bathtime Bubbles Rollicking Entertainment

He Kura Kōrero Rutene Spooner and Holly Chappell-Eason

Tröll Trick of Light Theatre

Excellence Award for Theatre for Social Change

Winner: Yes Yes Yes Eleanor Bishop and Karin McCracken, produced by Zanetti Productions

Captain Cook Thinks Again Barbarian Productions

Glittery Clittery Tessa Waters, Rowena Hutson and Victoria Falconer

Story Studio Live 2019 Capital E National Theatre for Children

Director of the Year

Winner: Jo Randerson Captain Cook Thinks Again

David O’Donnell and Lori Leigh Hamlet

Eleanor Bishop Yes Yes Yes

Mitch Tawhi Thomas Pakaru

Susan Wilson The Children

The Jack Jeffs Charitable Trust Production of the Year

Winner: Pakaru Hāpai Productions

Cellfish Theatre of Auckland and Taki Rua Productions

Orchids Sarah Foster-Sproull

The Children Circa Theatre

Tröll Trick of Light Theatre

Yes Yes Yes Eleanor Bishop and Karin McCracken, produced by Zanetti Productions

CONGRATULATIONS TO THE 2019 NOMINEES AND WINNERS!